Zespół Szkół Specjalnych

tel. (25) 759-26-23

e-mail: zssignacow@wp.pl

VII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

W czwartek, 12 kwietnia 2018 roku, w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim odbył się siódmy już Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej zorganizowany przez Stowarzyszenie „Koniczynka” działające na rzecz dzieci z niepełnosprawnością umysłową oraz Zespół Szkół Specjalnych w Ignacowie.

Uczestników powitała dyrektor Zespołu Szkół w Ignacowie pani Janina Brzeszkiewicz. Następnie, gość honorowy, Starosta Miński pan Antoni Jan Tarczyński, dokonał uroczystego otwarcia konkursu, życząc wszystkim wielu artystycznych przeżyć. Podkreślił rangę imprezy oraz zwrócił uwagę na piękne elementy patriotyczne nawiązujące do całorocznych obchodów 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby uhonorować to doniosłe, historyczne wydarzenie Panie Olga Zarzycka, Ewa Gierat i Ewa Kałabun - prowadzące konkurs - wystąpiły w koszulkach w barwach narodowych z orłem na piersi, a zaproszeni Goście zostali obdarowani bransoletkami w kolorze biało-czerwonym i napisem „Polska”.

Na scenie Miejskiego Domu Kultury wystąpili reprezentanci piętnastu szkół powiatu mińskiego i województwa mazowieckiego. Młodzi artyści byli wspaniale przygotowani, co przełożyło się na wysoki poziom występów. Jury w składzie: pani Jolanta Rybińska (lektor ze Studium Języków Obcych), pani Beata Szczepańska (nauczyciel z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie) i pani Małgorzata Sulewska (instruktor teatralny) nie miało łatwego zadania. Ocenie podlegały: muzykalność, walory głosowe, poprawność językowa, dobór repertuaru, ruch sceniczny, strój oraz ogólny wyraz artystyczny.

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników jury wyróżniło:

• w kategorii klas 1 – 3 szkoły podstawowej: zespół „Rekinki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim za dynamicznie wykonaną piosenkę „Baby Shark…”, Kubę Rozwadowskiego ze Szkoły Podstawowej w Grzebowilku za piosenkę „Colour of your life” oraz trio z Miejskiej Szkoły Artystycznej Emilię Kuśmierczyk, Halszkę Rembowską i Amelię Rymanowską za żywiołową wykonaną piosenkę „Sofia” w języku hiszpańskim.
  • w kategorii klas 4-7 szkoły podstawowej wyróżnieni zostali: Marysia Michaleć ze Szkoły w Mistowie, duet Oliwia Anusz i Julia Zięba ze Szkoły w Stojadłach za piosenkę „Count of me” Bruno Marsa oraz Martyna Wiktorowicz (piosenka „Wrecking ball”) ze Szkoły Podstawowej w Jędrzejowie Nowym.
  • w kategorii gimnazjum nagrody otrzymały: Nadia Gromska z Janowa za poprawnie i przejmującą zaśpiewaną piosenkę w języku włoskim „Non no l’eta” oraz Natalia Brodziak również z Janowa za wykonanie utworu „Over the rainbow”. Duet uczennic z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie Julia Leszczyńska i Ewa Perzanowska przy wsparciu Nadi i Natalii z Janowa został wyróżniony za zaśpiewanie hymnu projektu Erasmus+ „Wszystkie kolory kreatywności dla przyszłości uczniów”, w którym dziewczynki brały udział. Reprezentantka Miejskiego Gimnazjum nr 2 Klaudia Królak również została wyróżniona za wykonanie piosenki „7 years” Lucasa Grahama.
  • wyróżnienie w kategorii liceum powędrowało do uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim Wiktorii Zagańczyk i Ewy Soliwody za piosenkę „Runnin” oraz Szymona Perzanowskiego za piosenkę „Rather be…”

Świetną rozrywkę podczas przerwy na obrady jury zapewnili wolontariusze z Fundacji EBU porywając wszystkich uczestników i widzów do żywiołowego tańca. Dziewczyny dodawały otuchy młodym artystom jak również sprawdzały wiedzę uczniów o krajach europejskich zadając pytania w przerwach między występami.  Za dobre odpowiedzi uczestnicy otrzymywali słodką niespodziankę.

Finansowo imprezę wsparli Powiat Miński i Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim. Dzięki hojności sponsorów wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki: kosmetyki, karty podarunkowe, zabawki, gadżety sportowe, oraz słodycze. Dla wszystkich uczestników i ich opiekunów organizatorzy przygotowali ciepły posiłek. W trakcie poczęstunku nauczyciele mieli okazję wymienić swoje doświadczenia i wrażenia po konkursie. Za swoją pracę – przygotowanie uczniów do konkursu -  nauczyciele otrzymali dyplomy z podziękowaniem oraz drobne upominki.

Festiwal, miał na celu m. in. zwrócić uwagę uczniów na różnorodność kulturową Europy, jej wielojęzyczność oraz zachęcić ich do uczenia się języków obcych aby  mogli lepiej radzić sobie we współczesnym świecie. Nie bez znaczenia była także możliwość wystąpienia na prawdziwej scenie i zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych szerszemu gronu widzów.

Nad przygotowaniem i sprawnym przebiegiem konkursu czuwały Pani Ewa Gierat - nauczycielka przedmiotów artystycznych i języka angielskiego, Pani Olga Zarzycka - nauczycielka języka angielskiego oraz pani Ewa Kałabun – nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie.

Jak co roku konkurs przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, dlatego już teraz zapraszamy wszystkich na VIII edycję Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej.

.

Olga Zarzycka